8 cech smava.pl o których musisz wiedzieć | Pożyczki 2.0
Pożyczki 2.0
Blog poruszający tematykę coraz bardziej popularnej formy inwestycji jaką są internetowe pożyczki społecznościowe. Ta mało znana w naszym kraju metoda zarabiania oferuje Ci ponad 20% zysku rocznie przy względnie niewielkim ryzyku.

8 cech smava.pl o których musisz wiedzieć

smavaKiedy zapoznasz się z tym krótkim wpisem będziesz wiedział czym chcą Cię uwieść twórcy Smava.pl – serwisu social lending o którym jest coraz głośniej. Mająca niemieckie korzenie firma zadebiutowała w Polsce w styczniu tego roku. Doświadczenie zdobyte na niemieckim rynku(Smava.de, udzielone pożyczki na kwotę przekraczającą 6 mln euro) miało gwarantować sukces także w Polsce. Po półrocznej działalności można zadać pytanie: Jakie są faktyczne różnice w porównaniu do innych serwisów pożyczek społecznościowych?

 • Położono ogromny nacisk na dokładną weryfikację pożyczkobiorców. W Smava nie odbiega ona znacząco od procedur stosowanych przez banki. Względnie wysokie bezpieczeństwo inwestorów spotkało się jednak ze słabym odzewem ze strony zniechęconych pożyczkobiorców.
 • Ekspercki model ratingowy przygotowany przez Biuro Informacji Kredytowej S.A pomaga inwestorom w szacowaniu ryzyka pożyczki. Im bardziej profil danego pożyczkobiorcy jest podobny do profilu pożyczkobiorców terminowo spłacających swoje kredyty w przeszłości, tym do lepszej grupy ratingowej trafi ten pożyczkobiorca.
 • Wskaźnik ZOZ pokazuje inwestorom, jaką część osiąganego dochodu pożyczkobiorca wydaje na spłaty wszystkich swoich pożyczek i kredytów.
 • Konto inwestora ogranicza łatwość obracania pieniędzmi. Za każdym razem za wypłatę środków zainwestowanych w Smava.pl należy zapłacić 5zł Minimalna kwota inwestycji to 100zł.
 • Od inwestorów wymagane jest przesłanie formularza i kopi dowodu osobistego.
 • Windykacja jest zapewniana przez Kaczmarski Inkasso – najdłużej działającą na polskim rynku finansowym firmę, oferującą kompleksową obsługę wierzytelności. Wszystkie koszty odzyskania pieniędzy ponosi dłużnik.
 • System naliczania odsetek jest podobny do stosowanego w wypadku kredytów bankowych. Sposoby naliczania odsetek stosowane przez inne polskie serwisy social lending są znacznie korzystniejszy dla inwestorów. O systemie naliczania odsetek na przykładzie kokos.pl możesz przeczytać tutaj.
 • Profesjonalnie przygotowano promocję serwisu, uwzględniono szczególnie blogosferę i inne serwisy o profilu zbliżonym do web 2.0. Jedną z propozycji Smava.pl są krótkie filmiki traktujące o idei serwisu, do których oglądnięcia serdecznie Cię zapraszam. Z pierwszego dowiesz się trochę o metodzie określania ryzyka niespłacenia pożyczki, drugi to subiektywna opinia inwestora o serwisie. Więcej o Smava.pl przeczytasz w kolejnych wpisach na tym blogu.


Podobne wpisy:

Podziel się ze znajomymi tym wpisem!

  5 komentarzy do “8 cech smava.pl o których musisz wiedzieć”

  1. Adam W. Says:

   Generalnie widać, że chcą inwestorów bardziej długoterminowych, reinwestujących przyciągnąć. Jeśli tylko rzeczywiście windykacja działa tak swietnie jak sie chwalą.

   Jeszcze jest taka zabawka jak PIN transakcyjny, po weryfikacji dowodu się go ustala.

  2. Arek Says:

   Myślę że zdecydowanie długoterminowych i to z zasobnym portfelem. Minimum wpłaty 100zł, 5zł za wypłatę środków oraz niskie oprocentowanie sprawiają że inwestycje mniejszych środków są niewiele korzystniejsze od lokaty bankowej.

  3. Marek Says:

   Czy znajdzie się ktoś kto opisze jak naprawdę wygląda inwestowanie w SMAVA? Bo na razie to nie znam nikogo kto by inwestował za pomocą tego portalu.

  4. Arek Says:

   Polecam dalsze śledzenie wpisów o smava.pl które będą się pojawiać na tym blogu. W niedalekiej przyszłości policzymy przy jakich założeniach opłaca się tam inwestować. Aktywnym inwestorem na smava jest np. Adam, autor bloga milion z tysiąca.

  5. Adam W. Says:

   Planowałem wejść w Smavę w lipcu ale mi się przesunęło.

  Dodaj odpowiedź

  Informacje przedstawione na tym blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Każdy podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.