Kiedy ludzie przestają spłacać pożyczkę? | Pożyczki 2.0
Pożyczki 2.0
Blog poruszający tematykę coraz bardziej popularnej formy inwestycji jaką są internetowe pożyczki społecznościowe. Ta mało znana w naszym kraju metoda zarabiania oferuje Ci ponad 20% zysku rocznie przy względnie niewielkim ryzyku.

Kiedy ludzie przestają spłacać pożyczkę?

Czy wiesz czym różni się pożyczka której spłaty zaprzestano w pierwszym miesiącu od takiej której spłaty zaprzestano w przedostatnim miesiącu trwania zobowiązania? Oczywiście, różnią się tym czy na Twoje konto wróciły pieniądze z wszystkich rat pomiędzy pierwszym a przedostatnim miesiącem! Jak kształtują się szanse na każdą z tych możliwości przeczytasz w tym wpisie.

Jak wygląda prawdopodobieństwo zaprzestania spłacanie pożyczki w danym miesiącu zilustrowałem na poniższym wykresie:

statystyki kokos

Wykres przedstawia przybliżony rozkład prawdopodobieństwa zaprzestania spłaty pożyczki 3 letniej w określonym miesiącu trwania zobowiązania.

 • Okres od 4 miesiąca do 11 miesiąca charakteryzuje się największym odsetkiem pożyczek dla których spłata została zaprzestana – należy pamiętać że duża kwota zobowiązania która pozostaje sprawia że opłaca się działać firmom windykacyjnym
 • Nim bliżej końca pożyczki tym możesz czuć się pewniej że kolejne raty będą wpływać na Twoje konto

Niestety, wykres został sporządzony na podstawie danych z zagranicznych serwisów pożyczek społecznościowych i należy analizować go z dość rozsądnym założeniem że sytuacja wygląda podobnie na polskich serwisach takich jak Kokos.pl czy Sekrata.pl. Czy byłbyś zainteresowany podobnym wykresem stworzonym dla polskich serwisów? Daj mi znać w komentarzach i pamiętaj że możesz śledzić nowości na tym blogu za pomocą RSS(Co to jest RSS?).

 

Podobne wpisy:

Podziel się ze znajomymi tym wpisem!

  Tagi: , , , , , , , , ,

  4 komentarze do “Kiedy ludzie przestają spłacać pożyczkę?”

  1. GTPartner Says:

   W naszych warunkach wykres pewnie będzie wyglądał nieco inaczej. Częstsze są bowiem przypadki nie spłacania już pierwszej raty, a i przy dłuższych pożyczkach ryzyko jest większe. Zresztą, dane nie byłyby raczej reprezentatywne, bo pożyczek o długim okresie zapadalności jest u nas raczej mało…

  2. Arek Says:

   Podsumowując według Ciebie wykres w naszym kraju był by znacznie bardziej płaski i prawdopodobieństwo zaprzestania spłaty znacząco by się nie zmieniało z wiekiem pożyczki.

   Ja jednak obstawiał bym przy kształcie wykresu podobnym do powyższego niż płaskim, ale jak na prawdę jest nie dowiemy się dopóki ktoś nie siądzie i nie opracuje danych dla polskiego rynku;)

  3. www.problemzdlugami.pl Says:

   Ja z kolei zauważyłam takie zachowanie – ludzie biorą pożyczkę z góry wiedząc, że będzie problem z jej spłatą, ale pożyczka potrzebna jest na spłatę innych pożyczek czy kredytów. Dwie albo trzy raty wpłacone w terminie, żeby swoją wiarygodność zwiększyć, a potem problem – obsuwy, płacenie po terminie albo wcale. Dotyczy to niewielkich kwot pożyczek, ale jednak.

  4. Arek Says:

   Założenie o podobnym zachowaniu pożyczkobiorców Polsce i zagranicą mogło być w takim razie trafne. Dzięki za podzielenie się Twoimi spostrzeżeniami.

  Dodaj odpowiedź

  Informacje przedstawione na tym blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Każdy podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.