Kiedy zarabiasz jako gwarant? | Pożyczki 2.0
Pożyczki 2.0
Blog poruszający tematykę coraz bardziej popularnej formy inwestycji jaką są internetowe pożyczki społecznościowe. Ta mało znana w naszym kraju metoda zarabiania oferuje Ci ponad 20% zysku rocznie przy względnie niewielkim ryzyku.

Kiedy zarabiasz jako gwarant?

PytajnikW odniesieniu do jak na razie najbardziej kontrowersyjnego wpisu na tym blogu o gwarantach idiotach napisał do mnie Pan Marcin – jego przemyślenia dobrze tłumaczą w jakich warunkach bardziej warto zostać gwarantem niż pożyczkodawcą.

W ogólności gwarant wpłaca pieniądze na konto serwisu Kokos.pl gwarantując określonemu inwestorowi że z tych pieniędzy zostanie spłacony kapitał pożyczki, jeśli pożyczkobiorca tego nie uczyni. Jeśli pożyczkobiorca spłaci dług to pieniądze wrócą na konto gwaranta powiększone o zysk. Jeśli pożyczkobiorca nie wywiąże się ze zobowiązania to pieniądze gwaranta powędrują do inwestora, a sam gwarant będzie mógł starać się windykować dłużnika.

Wbrew tezie zawartej we wpisie o gwarantach idiotach, gwarant może bardzo dobrze wyjść na tym całym interesie. Prześledźmy razem cały proces jeszcze raz(z pewnymi uproszczeniami).

Przyjąłem następujące oznaczenia:

legenda pożyczek

1.Zarówno gwarant jak i pożyczkodawca(inwestor) przekazują kapitał równej wartości na odpowiednio: konto serwisu i konto pożyczkobiorcy.

Wpłata

2.Jeśli pożyczkobiorca wywiąże się z umowy, kapitał wraca do gwaranta oraz pożyczkodawcy. Dodatkowo oboje dostają wynagrodzenie od pożyczkobiorcy.

Wypłata

3.Jeśli jednak pożyczkobiorca nie wywiąże się z umowy to pożyczkodawca odzyskuje jedynie kapitał, a gwarant uzyskuje prawo do egzekwowania długu od pożyczkobiorcy. Pożyczkobiorca jest mu winien kapitał pożyczki + wynagrodzenie gwaranta + wynagrodzenie pożyczkobiorcy! Właśnie z tąd może wynikać opłacalność bycia gwarantem.

Windykacja

4.No chyba że nie uda się odzyskać długu… wtedy gwarant zostaje z niczym, a pożyczkodawca cieszy się z odzyskania przynajmniej zainwestowanego kapitału.

Nie udana windykacja

Podsumowując: Jeśli nie dysponujesz bardzo dużymi umiejętnościami odzyskiwania niespłaconych długów to bycie gwarantem nie jest dla Ciebie. Jeśli jednak należysz do tych nielicznych którzy to potrafią możesz zastanowić się na zostaniem gwarantem pożyczek.

A ja jednak ciągle utrzymuję że większość gwarantów pożyczek na serwisie Kokos.pl to idioci! Zgodzisz się? Podziel się Twoją opinią w komentarzach pod tym wpisem.

Podobne wpisy:

Podziel się ze znajomymi tym wpisem!

  Tagi: , , ,

  8 komentarzy do “Kiedy zarabiasz jako gwarant?”

  1. mm Says:

   Istotna jest jeszcze kwestia prawna. Wszyscy wiedzą o kontrowersjach związanych z tym, czy pożyczanie pieniędzy w portalach social lending jest działalnością gospodarczą, czy też nie. Istnieją dwa sprzeczne ze sobą wyroki Naczelnych Sądów Administracyjnych. Jeden sąd twierdzi, że pożyczanie jest działalnościa, drugi sąd twierdzi, że nie jest.

   Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się, że będzie prowadził działalność gospodarczą, to nie może jej prowadzić w portalach social lending, ponieważ od roku w naszym kraju panuje ustawa o kredycie konsumenckim. Oznacza to, że przedsiębiorca, który zawiera umowę pożyczki podlega karze grzywny lub ograniczenia wolności za zawarcie umowy niezgodną z ustawą o kredycie konsumenckim. Portale social lending same nie pozwalają na zawieranie takich pożyczek. Pożyczyć mogą jedynie osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.

   Przedsiębiorca nie może być inwestorem, jednak może:
   – kupować długi na rynku wtórnym,
   – być gwarantem.

   Gwarantowanie jest dozwolone dla przedsiębiorców i nie kłuci się z ustawą o kredycie konsumenckim. W portalach social lending w polsce, gwarantowanie jest jedynym sposobem na inwestowanie przez przedsiębiorcę.

  2. Damian Says:

   Ale to prawo jest zagmatwane…

  3. Arek Says:

   mm – bardzo ciekawe jest to co piszesz i chyba znowu po Twoich sugestiach będę musiał bliżej przyjrzeć pewnym mechanizmom.

  4. Kantor Tychy Says:

   Wreszcie to zrozumiałem! Dzięki 🙂

  5. Gra na giełdzie Says:

   Ciekawy artykuł z tego co dzisiaj czytałem, Polacy coraz więcej pożyczają poza bankami. Nie świadczy to dobrze o kondycji finansowej

  6. Arek Says:

   Po części na pewno tak, z drugiej strony na przykład pożyczka społecznościowa może być lepsza on nie jednego kredytu bankowego.

  7. niktwazny Says:

   jeśli suma wynagrodzenia inwestora z gwarancją i wyangrodzenie gwaranta są wyższe niż wynagrodzenie bez gwarancji to może być opłacalne.

   2 inwestorów inwestuje i jednocześnie nawzajem gwarantuje sobie pożyczki ….

  8. Arek Says:

   Kiedy dwóch inwestorów dogada się w taki sposób i znajdzie odpowiednie aukcje co może być dość trudne… to rzeczywiście mogą na tym teoretycznie zyskać.

  Dodaj odpowiedź

  Informacje przedstawione na tym blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Każdy podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.