Maksymalne oprocentowanie pożyczki | Pożyczki 2.0
Pożyczki 2.0
Blog poruszający tematykę coraz bardziej popularnej formy inwestycji jaką są internetowe pożyczki społecznościowe. Ta mało znana w naszym kraju metoda zarabiania oferuje Ci ponad 20% zysku rocznie przy względnie niewielkim ryzyku.

Maksymalne oprocentowanie pożyczki

DiagramPosiadając konto w serwisach takich jak Kokos.pl lub Sekreta.pl co jakiś czas otrzymujemy informacje o zmianie maksymalnego oprocentowania pożyczki. Z czego to wynika?

Nie jest to widzi mi się serwisów pożyczek społecznościowych ale działanie wymuszone regulacjami prawnymi, a dokładniej ustawą antylichwiarską. Ustawa miała w założeniach chronić biednych, a w praktyce im szkodzi i nabija portfele bankom, które są na tyle duże że mogą sobie pozwolić na zatrudnianie specjalistów którzy w majestacie prawa obchodzą wspomniane regulacje.

Prawo mówi że maksymalne oprocentowanie pożyczki nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej. Stopa to ustalana jest przez radę polityki pieniężnej i zmiany jej wartości mają skutkować utrzymywaniem inflacji w określonych graniach.

Ostatnio maksymalne oprocentowanie pożyczki spadło historycznie nisko do 16%, jak nie trudno się domyślić odcinając mniej wiarygodnych pożyczkobiorców od możliwości otrzymania legalnej pożyczki. Dodatkowo powodując duże perturbacje w naszych strategiach inwestowania. Nigdy nie musieliśmy jeszcze działać w środowisku sztucznie wymuszanych tak niskich oprocentowań.

Czy według Ciebie należy wycofać się na chwile z inwestowania w pożyczki społecznościowe z powodu tak niskiego oprocentowania? Wypowiedz się w komentarzach pod tym wpisem!

Podobne wpisy:

Podziel się ze znajomymi tym wpisem!

  Tagi: , , ,

  4 komentarze do “Maksymalne oprocentowanie pożyczki”

  1. Qulin Says:

   Myślę, że nie należy myśleć o wycofywaniu się – to naturalne, że są obniżki i podwyżki.

   Obecna obniżka miała na celu pobudzenie gospodarki i jeśli tak się stanie, na pewno pójdą w górę – ponieważ na dłuższą metę nie jest to dobre zjawisko.

  2. Ostrożny Inwestor Says:

   Wycofać nie, zmniejszyć kapitał – tak. I to raczej z konieczności, niż z wyboru.

   Moim zdaniem obniżenie oprocentowania do 16% sprawia, że jak napisałeś, bardziej ryzykowne pożyczki stają się nieopłacalne, przez co zmniejsza nam się rynek pożyczkobiorców.

  3. Arek Says:

   Niestety, „dobre” intencje polityków, jak prawie zawsze, przez brak namysłu, szkodzą tym których miały chronić.

  4. Arek Says:

   Pytanie jest czy powinniśmy w czasie słabych czasów być obecni na rynku.

  Dodaj odpowiedź

  Informacje przedstawione na tym blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Każdy podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.