Masowe pożyczki społecznościowe już działają | Pożyczki 2.0
Pożyczki 2.0
Blog poruszający tematykę coraz bardziej popularnej formy inwestycji jaką są internetowe pożyczki społecznościowe. Ta mało znana w naszym kraju metoda zarabiania oferuje Ci ponad 20% zysku rocznie przy względnie niewielkim ryzyku.

Masowe pożyczki społecznościowe już działają

SeaTowersTo nie plany, to już działa – rynek pożyczek społecznościowych warty według najostrożniejszych szacunków co najmniej 3600 miliardów dolarów (ok. 30 rocznych budżetów Państwa Polskiego). Ponad dwa tysiące istniejących na tym rynku firm, w tym niektóre z nich zatrudniające ponad 20 tys. pracowników.

Gdzie? W najludniejszym Państwie świata – Chinach.

Podstawowymi zaletami jakimi pożyczki społecznościowe przyciągają Chińczyków są:

 • Duży rozmiar szarej strefy – pożyczki społecznościowe doskonale nadają się do finansowania działań nie do końca transparentnych pod względem podatkowym. Podczas kiedy 25% polskiej gospodarki klasyfikowana jest jako szara strefa (np. z powodu niechęci pracodawców i pracowników do wyrzucania pieniędzy w czarną dziurę zwaną ZUSem), nieco dziwi fakt braku szerszej obecności naszych serwisów social lending w tym segmencie rynku.
 • Wyższe zyski niż na bankowych lokatach – w Polsce sytuacja wygląda identycznie.
 • Brak zaufania do systemu bankowego – w kontekście możliwości wprowadzenia nocą prawa zabierającego np. 10% naszych oszczędności trzymanych w bankach (tak jak stało się to na Cyprze), ograniczania do kilkuset euro dziennie ilości pieniędzy jakie możemy podjąć z konta bankowego (np. Grecja), oraz bezkarności rządów które za nic mają swoje wcześniejsze obietnice (np. zagarnięcie przez rząd pieniędzy odłożonych w OFE – Polska), dziwię się czemu w Europie zaufanie do systemu bankowego nadal utrzymuje się na tak wysokim poziomie.
 • Dostępność dla klasy średniej – ponad 60% chińskich inwestorów w pożyczki społecznościowe zarabia poniżej 16 tys. dolarów rocznie (średnie zarobki w Chinach to 14 tys. dolarów, w Polsce 17 tys. dolarów)

Mam nadzieję że przedstawione informacje pozwolą zmienić opinię którą już wiele razy słyszałem – jakoby pożyczki społecznościowe ze swej natury zawsze były na tyle małym zjawiskiem że nie da się w nie  zainwestować poważniejszych pieniędzy (dla ciągle nieprzekonanych dodam że statystyczny chiński inwestor trzyma w pożyczkach społecznościowych ponad 50% swojego kapitału).

Czy przypadkiem powody dla których pożyczki społecznościowe są tak popularne w Chinach nie są także aktualne w naszym kraju? Wypowiedz się w komentarzach pod tym wpisem!

Nie zapomnij polubić fanpaga Pożyczek 2.0 i zasubskrybować kanał RSS 🙂

Podobne wpisy:

Podziel się ze znajomymi tym wpisem!

  Tagi: , , , , , ,

  3 komentarze do “Masowe pożyczki społecznościowe już działają”

  1. Paweł Says:

   Na SLu udzielam się jako PD. Nigdy nie brałem też żadnej innej pożyczki, ale jako wielką zaletę SL (dla PB) widzę prostą i krótką umowę, która jest łatwa do zrozumienia. Do tego jest znacznie taniej niż w różnych firmach pożyczkowych, no i trudniej o nadużycia bo umowa jest standardowa w każdym z serwisów, nasze dokumenty lądują w bazie takiego serwisu, a nie u nieznanej nam osoby. Zdecydowanym minusem jest to, że pożyczki społecznościowe są droższe niż te bankowe (Chociaż z tym też różnie bywa.) i wymagają od nas więcej pracy przy weryfikacjach.

  2. Qulin Says:

   Ciekawe info, a skąd czerpałeś dane jeśli chodzi o te chińskie SL?

  3. Arek Says:

   Paweł – podczas dotychczasowego opisywania zalet i wad SL trochę zapominałem o zalecie pożyczek społecznościowych jaką jest przejrzystość. Postaram się poprawić – dzięki za przypomnienie. Ogólnie zgadzam się z Twoją wypowiedzią, ale chciałbym zaznaczyć że nie zawsze pożyczka SL będzie droższa od bankowej.

   Qulin – źródła: tutaj, tutaj, tutaj, tutaj.

  Dodaj odpowiedź

  Informacje przedstawione na tym blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Każdy podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.