Ochrona przed fałszywymi tożsamościami | Pożyczki 2.0
Pożyczki 2.0
Blog poruszający tematykę coraz bardziej popularnej formy inwestycji jaką są internetowe pożyczki społecznościowe. Ta mało znana w naszym kraju metoda zarabiania oferuje Ci ponad 20% zysku rocznie przy względnie niewielkim ryzyku.

Ochrona przed fałszywymi tożsamościami

Dowód osobistyZarówno banki jak i serwisy pożyczek społecznościowych stykają się z problemem oszustw polegających na próbach zaciągania długów na podstawie skradzionych dokumentów tożsamości. Banki w przeciągu swojej długiej historii wypracowały i wdrożyły efektywny system walki z tym zjawiskiem polegający na użytkowaniu centralnej bazy skradzionych dokumentów które mogą posłużyć do dokonania przestępstwa. System nazywa się dokumenty zastrzeżone i więcej o jego praktycznych aspektach przeczytasz na tej stronie.

Od niecałego miesiąca do  systemu dokumenty zastrzeżone ma także dostęp jako pierwszy serwis social lending w Polsce Kokos.pl , co dla Ciebie jako inwestora oznacza że ryzyko udzielania pożyczki maleje. Każdy dowód osobisty poddawany weryfikacji będzie od teraz sprawdzany także w bazie skradzionych dokumentów.

Jeśli chcesz bliżej zapoznać się z systemem dokumenty zastrzeżone to polecam Ci tę ulotkę przygotowaną przez ZBP.

Podobne wpisy:

Podziel się ze znajomymi tym wpisem!

  5 komentarzy do “Ochrona przed fałszywymi tożsamościami”

  1. procek Says:

   Miło, że ktoś w końcu się tym zainteresował, ale problem przesuwa się trochę dalej… Kradzież danych to tak naprawdę nic trudnego, bo ich zdobycie jest bardzo łatwe. Wystarczy kupić coś u kogoś, przyjąć zlecenie, podjąć pracę: dane takie jak PESEL, NIP, Imię, Nazwisko, Adres zamieszkania mamy na wyciągnięcie ręki. Tak naprawdę to ochrona polega wyłącznie na zaufaniu do człowieka z którym podpisujemy taką czy inną umowę. Oczywiście większość ludzi jest uczciwych, ale oszuści też się zdarzają – warto mieć to na uwadze.

  2. Filon Says:

   Bardzo dobrze, że kokos wprowadza kolejne zabezpieczenia. Dzięki temu ryzyko inwestycji na pewno zmaleje. Jednak tak jak zauważył procek, nie zostało ono zlikwidowane do 0.

   Mimo wszystko uważam to za duży krok naprzód. Im więcej tego typu weryfikacji tym mniejsza szansa na to, że komuś się będzie chciało wszystko fałszować.

  3. Arek Says:

   Na pewno problem kradzieży danych osobowych przybiera na znaczeniu w erze informatyzacji i błyskawicznego obiegu danych, dobrze że także portale social lending zauważają to zjawisko.

  4. lukaszpp Says:

   A ja będę czekał na dalsze działania, również ze strony innych portali. Bo oprócz możliwości kradzieży tożsamości istnieją jeszcze fałszywe dokumenty.
   Ciekawe co na to smava?

  5. Arek Says:

   Możliwe że inne portale jak smava, finansowo lub wkrótce startująca zakra.pl szybko pójdą w ślady kokosa. Sfałszowane dokumenty – to temat rzeka i tak na prawdę nie ma chyba środka gwarantującego 100% wyeliminowanie takich przestępstw.

  Dodaj odpowiedź

  Informacje przedstawione na tym blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Każdy podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.