Opodatkowanie pożyczek społecznościowych | Pożyczki 2.0
Pożyczki 2.0
Blog poruszający tematykę coraz bardziej popularnej formy inwestycji jaką są internetowe pożyczki społecznościowe. Ta mało znana w naszym kraju metoda zarabiania oferuje Ci ponad 20% zysku rocznie przy względnie niewielkim ryzyku.

Opodatkowanie pożyczek społecznościowych

PodatekW założeniach twórców serwisów social lending zysk z odsetek od udzielonych pożyczek powinno opodatkowywać się 19% podatkiem od zysków kapitałowych(tak zwanym podatkiem Belki). Pożyczkobiorca powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości pożyczki(chyba że łączna suma pożyczek społecznościowych nie przekracza 5 tys. zł od pojedynczej osoby i łącznie od wielu osób 25 tys. zł w przeciągu 3 lat). Każdy Inwestor ma obowiązek rozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych w terminie do 30 kwietnia. Dotyczy to tylko i wyłącznie odsetek faktycznie otrzymanych na konto bankowe w danym roku podatkowym niezależnie od terminu udzielenia pożyczki i terminów jej spłaty. Obliczoną kwotę podatku sugeruję wpisać w PIT36 w wer. (14) poz.195 lub 1961 199

Aby obliczyć wysokość podatku od zysku w w social lending powinieneś:

 • Zsumować kwoty wszystkich odsetek jakie wpłynęły na Twoje konto w tym także odsetek  karnych i odsetek  odzyskanych przez firmy windykacyjne. Należy pamiętać że nie masz prawa od zysków odliczać strat i kosztów a więc nie odliczasz strat wynikłych z ewentualnych niespłaconych pożyczek, opóźnień w spłatach lub kosztów windykacji należności.
 • Kwotę którą obliczyłeś należy zaokrąglić do pełnych złotych. Każdą kwotę dla której ilość groszy jest pomiędzy 1gr a 49gr zaokrągla się w dół, a każdą od 50 gr do 99gł w górę.  Otrzymaną kwotę powinieneś pomnożyć przez 0,19 a następnie znowu zaokrąglić do pełnych złotych według podanej wyżej zasady, otrzymasz wysokość należnego podatku. Niektóre serwisy pożyczek społecznościowych same obliczają podatek, na przykład w kokos.pl należy wejść w zakładkę podatek.

Zdaję sobie sprawę że nie jestem prawnikiem oraz że artykuł nie wyczerpuje tematu dlatego proszę o wyrozumiałość, a tekst oczywiście nie jest poradą prawną. Jednocześnie będę bardzo wdzięczny za każdy komentarz zamieszczony pod tym wpisem w sprawie opodatkowania pożyczek społecznościowych. Dokładniejsze informacje uzyskasz w Twoim urzędzie skarbowym gdzie w razie niejasności możesz powoływać się na zapadły wyrok sądu.

Kwotę którą zarobiliśmy, niezależnie od jej wielkości należy zaokrąglić do pełnych złotych. Robimy to w ten sposób, że każdą kwotę dla której ilość groszy jest pomiędzy 1gr a 49gr (np 3,47 zł) zaokrąglamy w dół, a każdą od 50 gr do 99gł zaokrąglamy w górę. Poniżej kilka przykładów:

Podobne wpisy:

Podziel się ze znajomymi tym wpisem!

  28 komentarzy do “Opodatkowanie pożyczek społecznościowych”

  1. Adrianot Anot Says:

   Mam pewien problem na który mam nadzieję będziesz mi w stanie pomóc. Otóż w portalu Finansowo.pl obok standardowych odsetek funkcjonują także tak zwane „bonusy”, które mają zachęcić inwestorów do danej pożyczki.

   Nie wiem czy należy je wliczać jako przychód podczas rozliczania z US czy nie jest to konieczne?

  2. Arek Says:

   Z tego co wiem pożyczkodawcy aktywnie działający na finansowo.pl opodatkowują bonusy jako darowiznę.

  3. pepcio Says:

   Witam,
   mam pytanie dotyczące podatku (w tym z kokosa).
   W tym roku miałem 3 źródła dochodu: umowa o pracę, giełda i kokos. Czy muszę wypełniać trzy zeznania tj. pit37 z umowy, pit38 z giełdy oraz pit 36 z kokosa. Czy wystarczy że przychód z umowy o pracę i z kokosa ujmę w pit 36 a giełdę jak zwykle w pit 38. Mam nadzieję że nie zamieszałem.
   Z góry dzięki.
   Pozdrawiam.

  4. Arek Says:

   Niestety nie czuję się kompetentny do udzielania odpowiedzi na to pytanie. Wszystko będzie prawdopodobnie zależne od indywidualnej sytuacji podatnika, dokładną informację można na pewno uzyskać w urzędzie skarbowym.

  5. socet Says:

   Należy pamiętać że nie masz prawa od zysków odliczać strat i kosztów a więc nie odliczasz strat wynikłych z ewentualnych niespłaconych pożyczek( dlaczego nie odliczam strat?? Ok prawo tak mówi ale to jest nie uczciwe )

  6. Arek Says:

   No cóż, niestety każda pożyczka jest traktowana jako „osobna” inwestycja. Tak więc w myśl przepisów nie możesz odliczać start z jednej pożyczki od zysku z drugiej. Trochę tak jakby odliczać starty z giełdy od zysku który zyskałeś sprzedając dom, jako osoba prywatna nie masz takiego prawa.

   Zgadzam się z Tobą że prawo jest tutaj krzywdzące.

  7. socet Says:

   Prawo jest tutaj krzywdzące w wielu przypadkach.
   – Nie można odliczyć strat z jednego funduszu inwestycyjne do drugiego.
   – Zysku z dywidendy na akcji do straty na tej akcji
   – Straty na walcuje w wyniku posiadania konta walutowego względem odsetek z tego kąta.

   Ale podatek belki mnie przeraża (idea jest nie słuszna)
   I ostatnie pytanie – dlaczego inflacja jest opodatkowana??

  8. Arek Says:

   No to jest temat polityczny i nie podejmuję się głębokiego rozwinięcia tematu.

   Ogólnie rzecz biorąc państwo goli nas dosłownie ile się da, i z ich strony nie mają znaczenia żadne etyczne czy logiczne przesłanki. Jedyną przesłanką jest to, ile maksymalnie można nam zabrać – ile nie spowoduje upadku gospodarki albo bardzo silnych oporów społecznych.

   Pozdrawiam.

  9. Paweł Says:

   Czy do tej pory zmieniła się wersja tego PITa? Nie mogę znaleźć czternastej. Za to jest kilka innych.

  10. Arek Says:

   Tak, obecnie obowiązuje wersja (wariant) 19.

  11. Paweł Says:

   A czy nie powinno to być pole 199?

  12. Arek Says:

   Dlaczego 199?

  13. Paweł Says:

   Bo jak chciałem wklepać w 195 to nie mogłem (e-deklaracja). Zapytałem na znpd i dowiedziałem się, że 199. Rzeczywiście działało.

  14. Arek Says:

   Ciekawe, postaram się temu przyjrzeć.

  15. Paweł Says:

   No i mam oficjalne potwierdzenie z US. 195 jest złym polem.

  16. Arek Says:

   W takim razie wprowadzam korektę we wpisie. Jestem pewien że pola które oryginalnie były podane we wpisie „działały” ok w poprzednich latach, możliwe też że poszczególne US interpretują pozyczki społecznościowe trochę inaczej. Wielkie dzięki za info Paweł!

  17. Łukasz Says:

   Witam.
   A jak sprawa ma się do platform typu Mintos? Mam tu na myśli pożyczki p2p. Czy stosowane są te same przepisy co do klasycznych pożyczek społecznościowych?
   Pozdrawiam!

  18. Andrej Says:

   0dsetki z Mintosa rozlicza się na Pit38.

  19. Damian Says:

   Skąd pomysł, aby rozliczać Mintos formularzem Pit-38 a nie jak pożyczki społecznościowe Pit-36?

  20. m Says:

   PIT 36 zarezerwowany jest raczej dla działalności gospodarczej…

  21. Miks Says:

   A w PIT-38 gdzie należy podać dochód jaki się osiągnęło z pożyczek p2p?

  22. Janek Says:

   Hej PIT-36 jednak nie tylko jest zarezerwowany dla działalności gospodarczej punkt 85 podobno mogą też wypełnić osoby fizyczne.

  23. Andrej Says:

   Dla Mintos, wyłącznie PIT38, poz.35

  24. lukasz Says:

   Na Mintosie w ubiegłym roku zarobiłem niecałem 50zł. Orientuje się ktoś czy jest jakaś kwota która zwalnia z przymusu rozliczenia? Czy nawet przy takiej kwocie muszę złożyć ten PIT38?

  25. Arek Says:

   O ile wiem nie ma kwoty która zwalnia z przymusu rozliczania podatku.

  26. Janek Says:

   podałem informację KIP są to inne źródła dochodów, skąd pewność że 38 jest ok, dotyczy ona głównie udziałów w spółkach mających osobowość prawną,
   pożyczonych papierów wartościowych (czyli rozliczania przychodu z tak zwanej sprzedaży krótkiej. Polega ona na tym, że inwestor sprzedaje kupione akcje zanim zostaną one zapisane na jego koncie), pochodnych instrumentów finansowych (na przykład kontraktów terminowych lub opcji) oraz realizacji praw z nich wynikających.

   PIT-38 będzie również odpowiedni dla rozliczenia dochodów z objęcia udziałów (lub akcji) w spółkach mających osobowość prawną (na przykład z o. o. lub akcyjnych).

  27. lukasz Says:

   W US nie potrafią pomóc, w kilku pkt pomocy z rozliczeniami PIT również niewiele wiedzą… Koniec końców myślę żeby posłuchać Was i wpisuję to w PIT-38. W ostateczności będzie wezwanie do korekty.

  28. Janek Says:

   Lukasz napisał, że Mintos należy rozliczyć w PIT38 w poza 35. Tam się wpisuje jedynie podatek zapłacony za granicą. Czy na pewno to dobra poz. do wpisu? Gdzie wpisać wartość otrzymanych odsetek?

  Dodaj odpowiedź

  Informacje przedstawione na tym blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Każdy podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.