Opodatkowanie pożyczek społecznościowych | Pożyczki 2.0
Pożyczki 2.0
Blog poruszający tematykę coraz bardziej popularnej formy inwestycji jaką są internetowe pożyczki społecznościowe. Ta mało znana w naszym kraju metoda zarabiania oferuje Ci ponad 20% zysku rocznie przy względnie niewielkim ryzyku.

Opodatkowanie pożyczek społecznościowych

PodatekW założeniach twórców serwisów social lending zysk z odsetek od udzielonych pożyczek powinno opodatkowywać się 19% podatkiem od zysków kapitałowych(tak zwanym podatkiem Belki). Pożyczkobiorca powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości pożyczki(chyba że łączna suma pożyczek społecznościowych nie przekracza 5 tys. zł od pojedynczej osoby i łącznie od wielu osób 25 tys. zł w przeciągu 3 lat). Każdy Inwestor ma obowiązek rozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych w terminie do 30 kwietnia. Dotyczy to tylko i wyłącznie odsetek faktycznie otrzymanych na konto bankowe w danym roku podatkowym niezależnie od terminu udzielenia pożyczki i terminów jej spłaty. Obliczoną kwotę podatku sugeruję wpisać w PIT36 w wer. (14) poz.195 lub 1961 199

Aby obliczyć wysokość podatku od zysku w w social lending powinieneś:

 • Zsumować kwoty wszystkich odsetek jakie wpłynęły na Twoje konto w tym także odsetek  karnych i odsetek  odzyskanych przez firmy windykacyjne. Należy pamiętać że nie masz prawa od zysków odliczać strat i kosztów a więc nie odliczasz strat wynikłych z ewentualnych niespłaconych pożyczek, opóźnień w spłatach lub kosztów windykacji należności.
 • Kwotę którą obliczyłeś należy zaokrąglić do pełnych złotych. Każdą kwotę dla której ilość groszy jest pomiędzy 1gr a 49gr zaokrągla się w dół, a każdą od 50 gr do 99gł w górę.  Otrzymaną kwotę powinieneś pomnożyć przez 0,19 a następnie znowu zaokrąglić do pełnych złotych według podanej wyżej zasady, otrzymasz wysokość należnego podatku. Niektóre serwisy pożyczek społecznościowych same obliczają podatek, na przykład w kokos.pl należy wejść w zakładkę podatek.

Zdaję sobie sprawę że nie jestem prawnikiem oraz że artykuł nie wyczerpuje tematu dlatego proszę o wyrozumiałość, a tekst oczywiście nie jest poradą prawną. Jednocześnie będę bardzo wdzięczny za każdy komentarz zamieszczony pod tym wpisem w sprawie opodatkowania pożyczek społecznościowych. Dokładniejsze informacje uzyskasz w Twoim urzędzie skarbowym gdzie w razie niejasności możesz powoływać się na zapadły wyrok sądu.

Kwotę którą zarobiliśmy, niezależnie od jej wielkości należy zaokrąglić do pełnych złotych. Robimy to w ten sposób, że każdą kwotę dla której ilość groszy jest pomiędzy 1gr a 49gr (np 3,47 zł) zaokrąglamy w dół, a każdą od 50 gr do 99gł zaokrąglamy w górę. Poniżej kilka przykładów:

Podobne wpisy:

Podziel się ze znajomymi tym wpisem!

  19 odpowiedzi do “Opodatkowanie pożyczek społecznościowych”

  1. Adrianot Anot Says:

   Mam pewien problem na który mam nadzieję będziesz mi w stanie pomóc. Otóż w portalu Finansowo.pl obok standardowych odsetek funkcjonują także tak zwane „bonusy”, które mają zachęcić inwestorów do danej pożyczki.

   Nie wiem czy należy je wliczać jako przychód podczas rozliczania z US czy nie jest to konieczne?

  2. Arek Says:

   Z tego co wiem pożyczkodawcy aktywnie działający na finansowo.pl opodatkowują bonusy jako darowiznę.

  3. pepcio Says:

   Witam,
   mam pytanie dotyczące podatku (w tym z kokosa).
   W tym roku miałem 3 źródła dochodu: umowa o pracę, giełda i kokos. Czy muszę wypełniać trzy zeznania tj. pit37 z umowy, pit38 z giełdy oraz pit 36 z kokosa. Czy wystarczy że przychód z umowy o pracę i z kokosa ujmę w pit 36 a giełdę jak zwykle w pit 38. Mam nadzieję że nie zamieszałem.
   Z góry dzięki.
   Pozdrawiam.

  4. Arek Says:

   Niestety nie czuję się kompetentny do udzielania odpowiedzi na to pytanie. Wszystko będzie prawdopodobnie zależne od indywidualnej sytuacji podatnika, dokładną informację można na pewno uzyskać w urzędzie skarbowym.

  5. socet Says:

   Należy pamiętać że nie masz prawa od zysków odliczać strat i kosztów a więc nie odliczasz strat wynikłych z ewentualnych niespłaconych pożyczek( dlaczego nie odliczam strat?? Ok prawo tak mówi ale to jest nie uczciwe )

  6. Arek Says:

   No cóż, niestety każda pożyczka jest traktowana jako „osobna” inwestycja. Tak więc w myśl przepisów nie możesz odliczać start z jednej pożyczki od zysku z drugiej. Trochę tak jakby odliczać starty z giełdy od zysku który zyskałeś sprzedając dom, jako osoba prywatna nie masz takiego prawa.

   Zgadzam się z Tobą że prawo jest tutaj krzywdzące.

  7. socet Says:

   Prawo jest tutaj krzywdzące w wielu przypadkach.
   – Nie można odliczyć strat z jednego funduszu inwestycyjne do drugiego.
   – Zysku z dywidendy na akcji do straty na tej akcji
   – Straty na walcuje w wyniku posiadania konta walutowego względem odsetek z tego kąta.

   Ale podatek belki mnie przeraża (idea jest nie słuszna)
   I ostatnie pytanie – dlaczego inflacja jest opodatkowana??

  8. Arek Says:

   No to jest temat polityczny i nie podejmuję się głębokiego rozwinięcia tematu.

   Ogólnie rzecz biorąc państwo goli nas dosłownie ile się da, i z ich strony nie mają znaczenia żadne etyczne czy logiczne przesłanki. Jedyną przesłanką jest to, ile maksymalnie można nam zabrać – ile nie spowoduje upadku gospodarki albo bardzo silnych oporów społecznych.

   Pozdrawiam.

  9. Paweł Says:

   Czy do tej pory zmieniła się wersja tego PITa? Nie mogę znaleźć czternastej. Za to jest kilka innych.

  10. Arek Says:

   Tak, obecnie obowiązuje wersja (wariant) 19.

  11. Paweł Says:

   A czy nie powinno to być pole 199?

  12. Arek Says:

   Dlaczego 199?

  13. Paweł Says:

   Bo jak chciałem wklepać w 195 to nie mogłem (e-deklaracja). Zapytałem na znpd i dowiedziałem się, że 199. Rzeczywiście działało.

  14. Arek Says:

   Ciekawe, postaram się temu przyjrzeć.

  15. Paweł Says:

   No i mam oficjalne potwierdzenie z US. 195 jest złym polem.

  16. Arek Says:

   W takim razie wprowadzam korektę we wpisie. Jestem pewien że pola które oryginalnie były podane we wpisie „działały” ok w poprzednich latach, możliwe też że poszczególne US interpretują pozyczki społecznościowe trochę inaczej. Wielkie dzięki za info Paweł!

  17. Łukasz Says:

   Witam.
   A jak sprawa ma się do platform typu Mintos? Mam tu na myśli pożyczki p2p. Czy stosowane są te same przepisy co do klasycznych pożyczek społecznościowych?
   Pozdrawiam!

  18. Andrej Says:

   0dsetki z Mintosa rozlicza się na Pit38.

  19. Damian Says:

   Skąd pomysł, aby rozliczać Mintos formularzem Pit-38 a nie jak pożyczki społecznościowe Pit-36?

  Dodaj odpowiedź

  Informacje przedstawione na tym blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Każdy podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.