Policz jak duży może być Twój zysk | Pożyczki 2.0
Pożyczki 2.0
Blog poruszający tematykę coraz bardziej popularnej formy inwestycji jaką są internetowe pożyczki społecznościowe. Ta mało znana w naszym kraju metoda zarabiania oferuje Ci ponad 20% zysku rocznie przy względnie niewielkim ryzyku.

Policz jak duży może być Twój zysk

kasaNa pewno znasz zasady obliczania zysku z takich instrumentów finansowych jak lokaty i rachunki oszczędnościowe. Po przeczytaniu tego wpisu dowiesz się jak wygląda liczenie zysku z pożyczek społecznościowych. Na polskim rynku social lending znajdziesz dwie koncepcje formy spłaty długów. Pierwsza (wykorzystywana przez Finansowo.pl) jest niemal identyczna ze sposobem działania lokaty bankowej – po upłynięciu okresu na jaki pożyczysz pieniądze na Twoje konto trafi kwota inwestycji powiększona o ustalony wcześniej procent. Nieco bardziej zawiły ale dający większy potencjał zysków jest mechanizm spłat stosowany przez kokos.pl i monetto.pl. W tych serwisach co miesiąc pożyczkobiorca wpłaca na Twoje konto stałej wysokości ratę. Wysokość każdej raty ustalana jest poprzez podzielenie zainwestowanej przez Ciebie kwoty powiększonej o odsetki, przez ilość miesięcy przeznaczonych na spłatę długu.
Z takiego sposobu spłat wynika dla Ciebie kilka poważnych korzyści.

 • Już po pierwszym miesiącu kwota którą wpłaciłeś na pożyczkę zaczyna do Ciebie wracać(zupełnie inaczej niż w wypadku lokat).
 • W wypadku niesumiennego pożyczkobiorcy procedury przewidziane w celu ściągnięcia należności będą znacznie wcześniej uruchomione. Nie będzie trzeba czekać na jednorazową spłatę po upłynięciu okresu pożyczki.
 • Z częściowo spłaconych pożyczek które nadal pracują na Twój zysk, możesz inwestować w kolejne podnosząc realną stopę zwrotu z Twoich pieniędzy.

Zauważ że szczególnie interesujący jest punkt 3. Dzięki tej własności np. możesz osiągać roczny zysk wysokości 30% inwestując jedynie w pożyczki oprocentowane w skali rocznej na 20%! Więcej na temat zwiększania zysków dzięki punktowi 3. dowiesz się w jednym z następnych wpisów.

Drugą istotną różnicą pomiędzy social lending a tradycyjnymi produktami finansowymi jest sposób podawania oprocentowania. Podczas gdy w ofercie banków zawsze wyszczególnione jest oprocentowanie w skali rocznej to serwisy pożyczek 2.0 postawiły na podawanie oprocentowania każdorazowo obliczanego w okresie udzielania pożyczki jako procent od kapitału. Przykładowo pożyczka na 100zł udzielona na pół roku na 10% przyniesie Ci 10zł zysku, tak samo 100zł pożyczki udzielonych na rok na 10% da Ci również 10zł. Istotne jest wyłącznie oprocentowanie.

Aby porównać oprocentowanie pożyczki z innym instrumentem finansowym możesz użyć wzoru:

wzor

Gdzie:
procent SL – oprocentowanie pożyczki według serwisu Social Lending
ilość miesięcy – długość trwania pożyczki social lending w miesiącach
procent bank – oprocentowanie jakie w banku miała by lokata przynosząca w takim samym czasie taki zysk jak pożyczka społecznościowa.

Podobne wpisy:

Podziel się ze znajomymi tym wpisem!

  2 komentarze do “Policz jak duży może być Twój zysk”

  1. marcin Says:

   Z tym naliczaniem 10% niezależnie od terminu, to już chyba nieaktualne. Na Kokosie wszędzie podają – maksymalny zysk w ciągu roku 10%.

  2. Arek Says:

   Jest to zależne od aktualnych stóp procentowych.

  Dodaj odpowiedź

  Informacje przedstawione na tym blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Każdy podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.