Sąd o opodatkowaniu social lending | Pożyczki 2.0
Pożyczki 2.0
Blog poruszający tematykę coraz bardziej popularnej formy inwestycji jaką są internetowe pożyczki społecznościowe. Ta mało znana w naszym kraju metoda zarabiania oferuje Ci ponad 20% zysku rocznie przy względnie niewielkim ryzyku.

Sąd o opodatkowaniu social lending

PodatekPo doniesieniach o traktowaniu przez niektóre urzędy skarbowe inwestowania w social lending jako działalności gospodarczej problem trafił przed sąd administracyjny. Jak donosi serwis podatkowy taxonline.pl, sprawa już znalazła swój finał. Wyrok jest bardzo korzystny dla całej branży social lending bowiem uchyla niekorzystną dla inwestorów interpretację przepisów podatkowych.

Przychody osoby fizycznej z tytułu odsetek od pożyczek udzielonych innym osobom fizycznym za pomocą internetowej platformy pożyczkowej typu social lending są przychodami z kapitałów pieniężnych, a nie z działalności gospodarczej. Przychody te należy więc opodatkować zryczałtowanym 19% PIT.

Potwierdziło się że pożyczki społecznościowe są opodatkowane w sposób jaki zakładali twórcy tego typu serwisów – 19% podatkiem od kapitałów pieniężnych. Sąd stwierdził że pojęcie działalności gospodarczej nie odnosi się do udzielania pożyczek przez internet. Zgodnie bowiem z art. 5a ust. 6 ustawy o PIT działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, jednak nie wtedy, gdy uzyskane z niej przychody są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT. Pprzychody z udzielania pożyczek za pomocą serwisu internetowego można, zdaniem Sądu zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT.

Warto wiedzieć że pożyczkobiorca jest zobowiązany zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości pożyczki. Jednak zgodnie z prawem, umowy pożyczki są zwolnione z podatku jeśli łączna kwota pożyczek zaciągniętych przez określoną osobę od jednego podmiotu nie przekracza w ciągu 3 lat 5.000 zł, a od wielu podmiotów – 25.000 zł. Zdecydowana większość pożyczkobiorców korzystających z serwisów pożyczek społecznościowych jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przedstawione informacje pochodzą z tej strony.

Podobne wpisy:

Podziel się ze znajomymi tym wpisem!

  7 komentarzy do “Sąd o opodatkowaniu social lending”

  1. mojzesz Says:

   Yes, yes, yes!
   Na takie potwierdzenie czekałem. Teraz mogę pożyczać i spać spokojnie. Jeszcze dobrze by było, żeby zostały rozprowadzone jakieś biuletyny informacyjne do urzędów, chociażby drogą meilową.

  2. Arek Says:

   O tak, biuletyny informacyjne do urzędów to był by dobry pomysł…

  3. procek Says:

   Jak ja patrzę na wiedzę urzędników to mnie trafia chwilami… Rozumiem, że prawo podatkowe jest zawiłe, ale urzędnicy ze skarbówki nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za udzielanie nieprawidłowych informacji, co dla nas – podatników może skończyć się karą grzywny. Więc jeśli o coś pytacie w urzędach to zażądajcie potwierdzenia tego na piśmie z podpisem i danymi personalnymi danego urzędnika. Gwarantuję, że zmieni ton rozmowy i 2 razy to sprawdzi…

  4. A Says:

   Można prosić o sygnaturę tego wyroku, ponieważ chcę go znaleźć, zgrać i zachować na przyszłość.

  5. Arek Says:

   Niestety strona na którą się powoływałem wygasła i nie mogę z całą pewnością podać sygnatury wyroku. Polecam jednak doskonały artykuł z opisem(i sygnaturami) paru innych wyroków tutaj

  6. Kasia Says:

   jestem pracownikiem urzędu skarbowego i chętnie poznałabym sygnaturę tego wyroku, ponieważ przeszukałam już wiele stron www lecz niestety nie mogę go zlokalizować, a bardzo chętnie udzieliłabym poprawnej odpowiedzi zainteresowanym podatnikom 🙂

  7. Arek Says:

   Niestety link wygasł. Może Pani skontaktować się z serwisem taxolnile.pl i zapytać o artykuł „Zielone światło dla pożyczek social lending – sąd uchylił restrykcyjna interpretacje”. Pozdrawiam.

  Dodaj odpowiedź

  Informacje przedstawione na tym blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Każdy podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.